TEKERLEKLİ PATEN BRANŞI

Tekerlekli paten; tek başına olmak için ya da sosyal açıdan, aile ve arkadaşlar ile birlikte yapılabilen harika bir spordur. Sabah, öğle, gece ne zaman isterseniz tekerlekli patenle kayabilirsiniz. Ulaşım için ise, çevreyi kirleten yakıtlar yerine keyifle gücünüzükullanırsınız. Kayak, buz pateni, buz hokeyi, bisiklet gibi sporlar ile çapraz eğitim sağlayan tekerlekli paten. Step - Aerobik, koşu vb. branşlara göre eklemlere daha az stres yükler. Güçlübir beden ve zihin inşa etmenizde size yardımcı olur. Aynı zamanda Heyecan verici ve rekabetçidir.

Tekerlekli Paten Çeşitleri;


Fitness Pateni : Fitness daha çok spor yapmak amacıyla kullanılır. Sahil yolu tarzında ki düz zeminlerde sürülür ve başlangıçiçin ideal kabul edilir.


Urban Paten : Urban Paten, Fitness patenlere ek olarak yollarda ve daha engebeli zeminlerde de kullanılabilir. Arzu edilirse başlangıçaşaması için de kullanılabilir ancak ilk deneyim için Fitness paten alıp biraz gelişim gösterdikten daha sonra urban patene geçilmesi doğru bir yol olacaktır.


Slalom Pateni : Slalom Paten'lerin Manevra kabiliyeleri yüksek olup, topuk frenleri bulunmamaktadır. Yer üzerine belli aralıklarla peşi sıra dizlen koniler arasından hızlıca slalom yaparak geçmek için kullanılır. Başlangıçaşaması için uygun değildir.


Agresif Paten : Özellikle rampalarda ve tırabzanlarda kaymak için idealdir. Yüksek yerlerden atlamak için de uygundur. Küçük tekerleri vardır. Amaçrampa atlayışları ve bu tarz kayışlarda ustalaşmak ise başlangıçaşamasında da Agresif Paten tercih edilebilir.


Hız(Sürat) Pateni : Mümkün olduğunca hızlı gidilebilmesi için tasarlanmıştır. Tekerlekleri diğer paten çeşitlerinden büyüktür. Başlangıçaşaması için uygun değildir.

Kısaca değinmek gerekirse çocuk patenleri genellikle Fitness paten grubundandır ve 32-36, 37-41 gibi birkaçnumara ayarlanabilme özellikleri olanlar tercih edilmelidir.

 

Öğretim Basamaklaması;

 

3. Seviye

İlk kez tekerlekli patenle tanışıyorsunuz. Tedirginsiniz, ama en güncel öğretim bilgileriyle donanmış öğretmenlerimiz, sizleri patene başlatıp, bu zevkli sporu doğru ve kısa sürede öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu dersi almak için başlangıçseviyesi olan 3. Seviyeye yazılmalısınız.

Dersin genel içeriği;

Tekerlekli paten malzemelerinin tanıtımı, giyme-çıkarma
Kısa adımlama
Firen yapma
Uzun adımlama, pateni kaydırma

 

2. Seviye

Daha önce patene başladınız ama ilerletme fırsatınız olmadı. Ailenizle birlikte bu sporu ilerletmek istiyorsunuz . Ancak koşu alanlarında ve parklarda kayma bilgi ve cesaretiniz yetersiz! Sizi çok kolay ve en hızlı şekilde hazırlayacağız 2. Seviyede.

Dersin genel içeriği;

Sağa-sola uzun dönüşler
Sağa-sola kısa dönüşler
Paralel dönüşler
Dönerek duruş

 

1. Seviye

Ve artık ileri seviyedesiniz bu seviyede kaymanın vermiş olduğu haz ve özgüvenle birlikte artık eğimli dik yokuşlarda antrenmanlara devam edebilirsiniz. 1. Seviyedesiniz.

Dersin genel içeriği;

Slalom, eğimde slalom egzersizleri
Yarış tekniği ve egzersizleri

+1
0
Paylaş
Cannot get LinkedIn share count for the requested URL

EN ÇOK OKUNANLAR