KAYAK BRANŞI

Kayak 2 Disiplinde Yapılır.

Alp Disiplini : Kayma araçlarına hem ayak ucundan hem de topuk kısımlarından sabitlenen ayakkabılar giyilerek yapılan kış sporlarıdır. Telemark istisnadır.

Alp Kayağı   : Bir çift kayak ile sürekli inişten oluşan pistlerde yapılan spordur. Slalom –Büyük Slalom -Süper G - İniş - Kombine / Serbest Stil : Akro, Mogul, Çiftli Mogul, Big Air, Kayak Kros, Yarım Silindir (Half Pipe) yarışmaları yapılmaktadır.

Snowboard  : Geniş bir kayma tahtası üzerinde iki ayağında sabitlenerek yan olarak duruşla yapılan spordur. Slalom, Paralel Slalom, Büyük Slalom, Paralel Büyük Slalom, Süper G, Yarım silindir (Half Pipe), Snowboard kros, Big Air yarışmaları yapılmaktadır..

Kuzey Disiplini : Kayaklar ayaklara sadece ayakucundan sabitlenir bu sporlarda.

Kayaklı Koşu   : Kar üzerinde 1/3 ‘üdüz, 1/3 ‘üTırmanış ve 1/3 ‘üde inişten oluşan pistlerde koşu kayağı ile yapılan spordur. Sürat - Mesafe kayaklı koşuları - Bayrak - Kombine yarışmaları yapılmaktadır.

Tekerlekli Kayak : Özel hazırlanmış tekerlekli koşu kayaklarıyla asfaltta yapılan spordur. Sürat - Mesafe kayaklı koşuları - Bayrak yarışmaları yapılmaktadır..

Kayakla Atlama : Yüksek hazırlanmış rampadan kayakla hız alarak yapılan atlama, havada süzülme ve yere yumuşak iniş şeklinde yapılan spordur. Yaz ve Kış yapılmaktadır. 90 Metre - 120 metre - Nordik Kombine yarışmaları yapılmaktadır.

Biatlon : Kayaklı koşu ile Tüfekli atışın bir araya getirildiği kış sporudur. Uluslararsı Federasyonu kayaktan (FIS) ayrıdır. Ülkemizde ise, Biatlon faaliyetleri Türkiye Kayak Federasyonu tarafından yürütülmektedir.

Ülkemizde Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmalar;

Alp Disiplininde
Alp Kayağı;Slalom - Büyük Slalom - Süper G yarışmaları.
Snowboard;Slalom - Büyük Slalom yarışmaları.

Kuzey Disiplininde
Kayaklı Koşu;Sürat - Mesafe - Bayrak Takım yarışmaları.
Kayakla Atlama;Milli Takım düzeyinde Uluslararsı Müsabakalarda Ülkemiz temsil edilmektedir.
Biatlon;Milli Takım düzeyinde Uluslararsı Müsabakalarda Ülkemiz temsil edilmektedir.

 

Öğretim Basamaklaması;

 

6. Seviye

İlk kez kayakla tanışıyorsunuz. Tedirginsiniz, ama en güncel öğretim bilgileriyle donanmış öğretmenlerimiz, sizleri kayağa başlatıp, bu zevkli sporu doğru ve kısa sürede öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu dersi almak için 6. Seviyeye yazılmalısınız.

Dersin genel içeriği;

Kayak malzemelerinin tanıtımı
Kayak takma –çıkartma Yürüme
Tırmanma düz kayma ve egzersizleri
Karsabanı ve egzersizleri

 

5. Seviye

Daha önce kayağa başladınız ama ilerletme fırsatınız olmadı. Yukarıdaki pistleri keşfetmek ve daha çok öğrenmek istiyorsunuz. Ancak, yukarılarda kayma bilgi ve cesaretiniz yetersiz! Sizi çok kolay eğitim pistlerimizde, yukarı pistlere gitmeye hazırlayacağız. Bu dersi almak için 5. Seviyeye yazılmalısınız.

Dersin genel içeriği;

Karsabanı egzersizleri
Karsabanı dönüşler ve egzersizleri
Mekanik tesis kullanımı

 

4. Seviye

Düşük eğimli pistlerde kolayca kayabiliyorsunuz. Ancak, neden bende biraz daha hızlı kaymayayım? Neden daha uzun pistleri keşfetmeyeyim? diye düşünüyorsanız?
O halde 4. Seviyeye yazılmalısınız.

Dersin genel içeriği;

Yamaçkayma ve egzersizleri
Basit dönüş ve egzersizleri

 

3. Seviye

Kolay pistler sizin için başlangıçtı. Artık, kayağın daha zevkli kısımlarına doğru yol almaya başlamalısınız;daha uzun pistler, biraz daha hız ve keyif. Şimdi kayakları kapatıp, PARALEL KAYMA zamanıdır. Sizin yazılmanız gereken ders, 3. Seviyedir.

Dersin genel içeriği;

Dağa dönüş ve egzersizleri
Paralel dönüş ve egzersizleri

 

2. Seviye

Dar ve dik pistler sizi bekliyor. Hatta pist dışına çıkma zamanı geldi. Bunun için KISA PARALEL öğrenmelisiniz. Bu sizin kayakçılığınızın devrimi olacaktır. Doyamayacağınız bir keyif, bağımsızlık duygusu. Şimdi 2. Seviyeye yazılma zamanı

Dersin genel içeriği;

Paralel dönüş egzersizleri
Kısa paralel dönüş ve egzersizleri
Pist dışı kayma tekniği ve egzersizleri

 

1. Seviye

Kayak kaymanın sihrine ulaşmak üzeresiniz. Teknik disipline hoş geldiniz.
CARVING: Pist içinde ve dışında, yüksek hız ve kontrolün birleştiği bağımsızlık! Adrenalin yanında hediyemizdir.
İLERİ TEKNİK: Bombe tekniği, Atlama ve Yarış tekniği. Siz Seviye 1 de siniz.

Dersin genel içeriği;

Carcing dönüş ve egzersizleri
Yarış tekniği ve egzersizleri

+1
0
Paylaş
Cannot get LinkedIn share count for the requested URL

EN ÇOK OKUNANLAR